STREFA WIEDZY

Studnia chłonna – ekonomiczne rozwiązanie dla wód opadowych i przydomowych oczyszczalni ścieków

27/01/2023

Opublikowaliśmy już kiedyś minirelację z montażu studni chłonnej realizowanego we współpracy z instalatorem, naszym klientem. Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć więcej czym jest studnia chłonna oraz gdzie można ją wybudować i w jakich sytuacjach warto ją stosować.

Co to jest studnia chłonna?

Studnia chłonna jest zwykle dość dużym zbiornikiem wykonanym z elementów betonowych, a charakterystyczną cechą takiej konstrukcji jest brak dna dzięki czemu woda bądź inna ciecz może powoli przesączać się przez kolejne warstwy gleby. Pomimo pozornie prostej budowy chcąc zapewnić skuteczność studni chłonnej należy ją starannie zaprojektować i umiejętnie zainstalować. Nie należy również zapominać o jej czyszczeniu, mającym zapewnić drożność konstrukcji.

Zastosowanie studni chłonnej – do czego służy?

Studnia chłonna pozwala zgromadzić we wnętrzu nadmiar wody opadowej. Zapobiega to podmywaniu gruntu i niweluje zjawisko pojawiania się kałuż na trawniku czy utwardzonej ziemi. Szczególnie w miejscach, gdzie grunt zawiera duże ilości gliny bądź po prostu słabo przepuszcza wodę, warto pomyśleć o zastosowaniu tego rodzaju instalacji.

Wspomnieć należy, że studnia chłonna ma również inne zastosowanie – montowana jest jako ostatni element przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków.

Gdzie stosować studnie chłonne?

Przydomowe studnie chłonne stanowią alternatywę dla systemu kanalizacji ściekowej czy burzowej – szczególnie na terenach podmiejskich czy na wsi gdzie nie została doprowadzona sieć kanalizacyjna.

Inne zalety studni chłonnej

Wspomnieć należy, że studnię chłonną można wykorzystywać jako zbiornik wody do podlewania roślin czy przydomowego trawnika. Zebrana woda pozwala zaoszczędzić na pobieraniu wody z sieci wodociągowej, ale jednocześnie dzięki temu, że konstrukcja pozwala na stopniowe przesiąkanie wody nie grozi nam wylanie przepełnionego zbiornika w czasie silnych deszczów. Stałe przesiąkanie chroni również przez stęchlizną, która mogłaby pojawić się w zbiorniku zamkniętym, gdy woda stałaby dłuższy czas.

Jakie warunki należy spełnić, aby można było zainstalować studnię chłonną?

Oczywiście najlepiej skontaktować się z naszym działem obsługi klienta bądź instalatorem, ale jest kilka wymogów, które możemy zweryfikować już „na starcie”. Określając położenie studni należy przestrzegać poniższych wytycznych:

  • dostęp do warstwy przepuszczalnej gruntu , odległość spodu studni chłonnej od poziomu wód gruntowych (minimalnie 1,5 metra),
  • maksymalna dopuszczalna głębokość (3 metry),
  • odległość od studni wodociągowej (30 metrów),
  • odległość od granicy działki (3,5 metra),
  • odległość studni chłonnej od budynku (2 metry),
  • odległość od rur spustowych (taka sama dla każdej rury).

Dokładne wymiary i odległości zdefiniowane są w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.

Gdzie kupić studnie chłonne bezpośrednio od dystrybutora?

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami (można do nas napisać, zadzwonić bądź po prostu przyjść do poznańskiej siedziby firmy). Zastanawiacie się ile kosztują elementy, których potrzebujecie, aby wybudować własną studnię chłonną? Skontaktujcie się z nami, a my przygotowujemy optymalne i niedrogie rozwiązanie.

więcej aktualności

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

}

Pon - Pt w godz. 7:00 - 15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

biuro@przybyszewscy.com.pl

5,0 21 reviews

oferta

► Studnie betonowe

► Studnie PVC

► SZAMBA I ZBIORNIKI

► Prefabrykaty betonowe

► Infrastruktura drogowa

► Prefabrykaty

► Rury

► System drenarski

► Separatory

► ROZWIĄZANIA INŻYNIERYJNE

► Akcesoria

► Wiercenie w betonie

Oceń na w Google

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 POZBET Poznań | All rights reserved.