ul. Obornicka 350A, Poznań

STREFA WIEDZY

Jak często należy czyścić separatory koalescencyjne – substancji ropopochodnych?

26/07/2023

Czyszczenie separatora substancji ropopochodnych (koalescencyjnego) zwykle powinno być przeprowadzane przynajmniej dwa razy w roku – zazwyczaj wiosną i jesienią. Jednakże zdarza się, że to nie wystarczy dlatego, aby uniknąć awarii układów separacyjnych zalecane jest zostawanie zdalnego alarmu monitorującego poziom zgromadzonych zanieczyszczeń. W sytuacji, gdy poziom nagromadzonych substancji ropopochodnych zostanie przekroczony, urządzenie może się zapchać, a odpływ zostanie zamknięty. Doprowadzić to może do przepełnienia i wylewania nagromadzonej w separatorze wody.

Dlaczego separatory należy czyścić regularnie?

Niewłaściwa eksploatacja separatora substancji ropopochodnych wiąże się z ryzykiem zanieczyszczenia wód powierzchniowych, do których mogą przedostawać się szkodliwe substancje.

Zatkanie się separatora osadami występuje, gdy przez dłuższy czas gromadzą się w nim odfiltrowywane substancje ropopochodne, a urządzenie nie jest na czas opróżniane. Warto wiedzieć, że odpowiedzialność za awarię separatora i za wszelkie konsekwencje dla środowiska, ciążą na właścicielu urządzenia. Zaniedbanie czyszczenia separatora może poskutkować dotkliwymi karami finansowymi!

Dobrym pomysłem jest czyszczenie separatora na początku wiosny, ponieważ wraz z końcem zimy pojawiają się wody roztopowe i wtedy też często występują ulewne deszcze. Drugim odpowiednim momentem na usuwanie osadów jest jesień. Czyszczenie we wspomnianych okresach tworzy miejsce na osady, których ilość gwałtownie wzrasta szczególnie w trakcie wiosennych deszczów i roztopów.

Oczywiście oprócz tych okresowych akcji czyszczenia i opróżniania separatorów z osadów, może się zdarzyć, że separator zapełni się wcześniej i  służby ochrony środowiska stwierdzą przekroczenie dopuszczalnych stężeń na wypływie wody z urządzenia. W takim przypadku kontrolerzy nakazują natychmiastowe opróżnienie i wyczyszczenie separatora.

Kto może przeprowadzić czyszczenie separatora?

Kompleksowy serwis separatorów powinien być realizowany przez wyspecjalizowane firmy asenizacyjne. Pracownicy czyszczą wyposażenie separatora, takie jak wkłady koalescencyjne lub pakiety lamelowe – w zależności od typu urządzenia. W razie potrzeby mogą je również wymienić na nowe. Sprawdzają również działanie pływaka, oczyszczają osadniki, uruchamiają systemy alarmowe oraz odpowiadają za utylizację odpadów i wpisy do książki eksploatacyjnej obiektu.

Odbiór odpadów powstałych po czyszczeniu separatora wymaga specjalistycznych asenizacyjnych pojazdów ciśnieniowych, przystosowanych do transportu materiałów niebezpiecznych i szkodliwych.

Jak się przygotować do czyszczenia separatora?

Aby czyszczenie separatora przebiegło szybko i sprawnie warto się zawczasu przygotować. Pojazd firmy asenizacyjnej musi posiadać swobodny dojazd do separatora. Przed zleceniem prac serwisowych warto nie tylko zweryfikować czy dana firma posiada odpowiednie uprawnienia, aby uniknąć ewentualnych awarii, które mogłyby spowodować niekompetentni serwisanci.

Jeżeli szukają Państwo zaufanej firmy, która w swojej ofercie posiada usługę czyszczenia separatorów prosimy o kontakt – polecimy Państwu sprawdzonych fachowców.

więcej aktualności

więcej aktualności

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

}

Pon - Pt w godz. 7:00 - 15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

biuro@przybyszewscy.com.pl

5,0 22 reviews

oferta

► Prefabrykaty betonowe

► Szamba betonowe

► Kanalizacje tworzywowe

► Separatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 POZBET Poznań | All rights reserved.