STREFA WIEDZY

Jak samodzielnie ułożyć chodnik z płytek betonowych?

9/08/2023

Ułożenie powierzchni – niezależnie od tego, czy to teren prywatny czy publiczny – stanowi inwestycję na długie lata. Wybór odpowiednich płyt brukowych powinien obejmować nie tylko kwestie estetyczne, ale również parametry techniczne. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje płyt brukowych, cechujące się zróżnicowanymi właściwościami. Dodatkowo istnieje szeroki wybór wzorów. Na jakie aspekty zwrócić uwagę projektując aranżację z wykorzystaniem płyt brukowych?

Po pierwsze – wybór właściwego rodzaju płytek brukowych

Decydując o właściwym typie płytek brukowych, kluczowe znaczenie ma przewidziane zastosowanie nawierzchni, na której mają zostać ułożone. Różne płytki są dostosowane do tarasów czy ścieżek ogrodowych, a inne do obszarów o intensywnym ruchu pojazdów. Warto wziąć pod uwagę takie atrybuty jak grubość, odporność na zużycie oraz zdolność do wchłaniania wilgoci.

Pod względem produkcji wyróżniamy dwa główne rodzaje płytek brukowych: przemysłowe i eleganckie.

► Płytki brukowe przemysłowe

Płytki brukowe przemysłowe, nazywane także standardowymi, głównie wykorzystywane są do projektów o charakterze publicznym. Szeroko rozpowszechnione na parkingach, chodnikach oraz obszernych placach, cechują się one zazwyczaj prostym, prostokątnym kształtem (czasem przypominającym podwójną literę “T”), a ich dominujący kolor to zwykle odcień szarości, o gładkiej powierzchni. Ta skromna forma płytek jest związana z relatywnie niskimi kosztami ich produkcji.

► Płytki brukowe eleganckie

Płytki brukowe o eleganckim charakterze wyróżniają się szczególnie atrakcyjnym aspektem wizualnym. Oferują bogactwo różnorodnych faktur, kolorów oraz kształtów, co sprawia, że często pełnią rolę ozdobną w otoczeniu domów. W tej kategorii istnieje kilka różnych odmian płytek brukowych, zależnych od rodzaju przetwarzania.

► Płytki brukowe płukane

Płytki brukowe typu płukane są wytworzone poprzez spłukanie zewnętrznej warstwy betonu, ujawniając kruszywo. Dzięki dodatkowi kruszywa, płytki te przybierają wygląd naturalnego kamienia i często stanowią bardziej ekonomiczną alternatywę dla tego materiału. Ze względu na ich nierówną, szorstką powierzchnię, cechują się właściwościami antypoślizgowymi, jednakże zachowanie ich czystości może stanowić wyzwanie.

► Płytki brukowe szczotkowane

Przetarcie powierzchni płytek brukowych nadaje im atrakcyjną, porowatą strukturę i umożliwia osiągnięcie unikalnego efektu kolorystycznego. Dlatego płytki brukowe przetarte cieszą się szczególnym uznaniem ze względu na swoje dekoracyjne właściwości. Ponadto, charakterystyczna faktura zwiększa komfort użytkowania wyłożonej nimi nawierzchni.

► Płytki brukowe łupane

Obróbka płytek brukowych w stylu łupanym obejmuje odłamywanie krawędzi, co nadaje im niejednolity kształt i imitację kamienia. Każdy element ma swój unikalny wygląd, co nadaje projektowi naturalny charakter.

► Płytki brukowe postarzane

Postarzanie, zwane również młoteczkowaniem, płytek brukowych, polega na uderzaniu ich w specjalnym bębnie. To tworzy charakterystyczne uszkodzenia, nadając im wygląd zużytego, starożytnego brukowca. Płytki brukowe o efekcie postarzanym pięknie komponują się w ogrodach o romantycznym lub klasycznym stylu.

► Płytki brukowe strukturalne

Płytki brukowe o strukturze są idealne, jeśli dąży się do uzyskania jak najbardziej naturalnego efektu. Wizualnie przypominają kamień, podobnie jak płytki brukowe w stylu łupanym.

Po drugie – wybór wzorów płytek brukowych przed domem

Z dzięki rozmaitym wzorcom, wymiarom oraz szerokiej gamie barw, aranżacje płytek brukowych mogą zauważalnie ożywić aparycję terenu. Tak naprawdę tutaj ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. 🙂

Po trzecie – jak zaplanować ułożenie płytek brukowych przed domem?

Projekt kompozycji płytek brukowych przed rezydencją powinien rezonować z stylem budynków i ogrodzenia.

W przykładzie nowoczesnych planów oraz aranżacji płytek brukowych, gładkie oraz jednolite nawierzchnie lub delikatnie zacienione (takie jak deska costalub holland) idealnie będą pasować. Kompozycja powinna manifestować symetrię, ułożone elementy w prostych liniach podkreślają minimalny charakter. Stonowana paleta kolorystyczna, na przykład klasyczne czerwień, szarość albo grafit, może być układana wzdłuż, by przełamać monotonny styl.

Wielokolorowe układy o nieregularnych kątach będą współgrać z nieruchomościami w stylu rustykalnym lub naturalistycznym. Płytki można układać falująco, w kształcie kręgu lub za pomocą finezyjnych łuków. Doskonałym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych stylizacji mogą być płytki nostalit o zaokrąglonych narożnikach i krawędziach. Gdy pragnie się podkreślić ciepły klimat otoczenia, warto wyselekcjonować kostkę cypryjską. Jest to układ składający się z trzech różnych rozmiarów fragmentów w barwach żółci, brązu lub szarości.

Fragment ogrodu to również znakomite pole do aranżacji z wykorzystaniem płytek brukowych. Kostka o efekcie postarzanym wspaniale uwydatni atrakcyjność tego miejsca. Zastąpienie klasycznych obrzeży ozdobnymi palisadami jest prostym i skutecznym rozwiązaniem.

więcej aktualności

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Jeżeli poszukują Państwo dostawcy kręgów betonowych dopasowanych do danego projektu – wg zdefinowanej specyfikacji, wymiarów, charakterystyki, klasy betonu bądź też o mniejszych czy większych wywierconych otworach w wyznaczonych przez zamawiającemu miejscach zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

więcej aktualności

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Jeżeli poszukują Państwo dostawcy kręgów betonowych dopasowanych do danego projektu – wg zdefinowanej specyfikacji, wymiarów, charakterystyki, klasy betonu bądź też o mniejszych czy większych wywierconych otworach w wyznaczonych przez zamawiającemu miejscach zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

}

Pon - Pt w godz. 7:00 - 15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

biuro@przybyszewscy.com.pl

5,0 21 reviews

oferta

► Studnie betonowe

► Studnie PVC

► SZAMBA I ZBIORNIKI

► Prefabrykaty betonowe

► Infrastruktura drogowa

► Prefabrykaty

► Rury

► System drenarski

► Separatory

► ROZWIĄZANIA INŻYNIERYJNE

► Akcesoria

► Wiercenie w betonie

Oceń na w Google

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 POZBET Poznań | All rights reserved.