STREFA WIEDZY

Wykorzystanie i układanie płyt jomb i ażurowych na skarpach

10/08/2023

Płyty jomb oraz płyty ażurowe są popularnym rozwiązaniem na skarpach i slużą do wykończenia tej specyficznej przestrzeni w miejscach takich, jak ogród, chodnik czy podjazd. Takie płyty skutecznie umacniają grunt wokół nieruchomości, ale wymagają prawidłowego montażu. W wielu miejscach w Poznaniu, w którym sprzedaje je firma Pozbet, można zobaczyć płyty jomb ułożne nieprawidłowo – zdarzają się przypadki zapadania i osuwania. Dowiedz się, jak poprawnie ułożyć płyty jomb na skarpie, aby cieszyć się ich trwałością i estetyką przez wiele lat!

Dlaczego warto używać płyt jomb na skarpie?

Płyty jomb pełnią rolę konstrukcyjnego szkieletu umacniającego skarpę. Można je często zobaczyć przy rzekach, nasypach kolejowych lub przy publicznych drogach. Naturalne, nachylone powierzchnie są narażone na stopniowe erozje, co może prowadzić do ich osuwania się z powodu intenstywnych opadów i procesów erozji gleby.

Struktura płyt ażurowych umożliwia wzrost roślin w otworach

Ponieważ płyty jomb mają wiele równomiernie rozłożonych otworów, zapewniają skuteczną retencję wody. Dzięki temu gleba ma dostęp do wody, powietrza i promieni słonecznych, co sprzyja wzrostowi roślin. Umocniona skarpa nie musi być litym, betonowym murem, a wręcz przeciwnie – może być porośnięta trawą lub kwiatami. Jest to korzystne zarówno z estetycznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Taka technologia wykończenia i wzmocnienia skarpy daje dużą swobodę aranżacyjną, łącząc praktyczność z estetyką i ekologią.

Rodzaje płyt jomb, które można zastosować na skarpie

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta płyt jombowych w różnych kolorach, takich jak szary, grafitowy a nawet czerwony. Wybór zależy od koncepcji estetycznej zagospodarowania przestrzeni i designu elementów małej architektury. Najważniejsze jest to, że ten wybór istnieje i nie musisz ograniczać się do najpopularniejszego, szarego, “betonowego” koloru.

Jakie są wymiary płyt jomb?

Większość płyt jomb oraz płyt ażurowych stosowanych do budowy skarp ma standardowe wymiary 600 x 400 mm. Ich konstrukcja oparta jest na prostokącie, co ułatwia układanie na powierzchni. Istnieją również różne warianty płyt jomb o różnych grubościach, takich jak 80 lub 100 mm.

Jak układać płyty jomb na skarpie?

Krok 1. Układanie płyt jomb na skarpie różni się od układania ich na płaskiej powierzchni. Pierwszym istotnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Należy wyznaczyć przestrzeń, która ma być pokryta płytami, a następnie usunąć około 20-40 cm gleby, usuwając korzenie i kamienie. Szczególnie ważne jest usunięcie korzeni, ponieważ ich ponowny wzrost może prowadzić do uszkodzenia powierzchni ułożonej z płyt.

Krok 2. Kolejnym etapem jest wyrównanie i utwardzenie podłoża, na przykład przez nałożenie warstwy piasku o grubości 10 cm. Następnie należy ponownie wyrównać i utwardzić powierzchnię. Dopiero wtedy można przystąpić do przygotowania podbudowy – najlepiej przepuszczalnej, aby gleba z skarpy mogła nadal pełnić swoje naturalne funkcje. Specjaliści polecają nałożenie warstwy równomiernie rozłożonego kruszywa, tłuczni lub żwiru o grubości około 10 cm.

W dolnej części skarpy zaleca się umieszczenie stabilizującej ostrogi, która zabezpieczy płyty przed osunięciem. Należy również pamiętać o obramowaniu bocznych krawędzi skarpy i zastosowaniu podsypki o grubości 3-6 cm. Odpowiednie wyrównanie pozwoli utrwalić podłoże i zwiększyć estetykę przygotowanej powierzchni.

Krok 3. Nadszedł czas na główny etap prac, czyli układanie płyt jomb na skarpie. Należy zacząć od dolnej krawędzi jednej z bocznych stron powierzchni, równomiernie układając płyty w równych odstępach. Przydatny może być gumowy młotek, który ułatwi układanie płyt jombowych bez uszkodzeń.

Ważne! Ze względu na to, że płyty jomb są układane na nachylonej powierzchni, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed osunięciem się. W tym celu zaleca się używanie specjalnych kołków, które wsuwa się w otwory płyt. Ponadto, można użyć sznurka do tymczasowego utrzymania poziomu podczas układania.

Samodzielne układanie płyt jombowych na skarpie dosyć proste o ile odpowiednio przygotuje się podłoże i zadba o jego zabezpieczenie. Jeśli masz wątpliwości co do samodzielnego układania płyt jombowych na skarpie, warto skorzystać z pomocy fachowców. Dzięki temu będziesz cieszyć się funkcjonalną i estetyczną nawierzchnią przez długie lata.

Szukasz płyt jomb albo plyt ażurowych w dobrej cenie? Sprzedajemy je w naszej hurtowni w Poznaniu przy ul. Obornickiej 350A. Oczywiście możemy je również dostarczyć w dowolne miejsce w Polsce.

więcej aktualności

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Jeżeli poszukują Państwo dostawcy kręgów betonowych dopasowanych do danego projektu – wg zdefinowanej specyfikacji, wymiarów, charakterystyki, klasy betonu bądź też o mniejszych czy większych wywierconych otworach w wyznaczonych przez zamawiającemu miejscach zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

więcej aktualności

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Jeżeli poszukują Państwo dostawcy kręgów betonowych dopasowanych do danego projektu – wg zdefinowanej specyfikacji, wymiarów, charakterystyki, klasy betonu bądź też o mniejszych czy większych wywierconych otworach w wyznaczonych przez zamawiającemu miejscach zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

}

Pon - Pt w godz. 7:00 - 15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

biuro@przybyszewscy.com.pl

5,0 21 reviews

oferta

► Studnie betonowe

► Studnie PVC

► SZAMBA I ZBIORNIKI

► Prefabrykaty betonowe

► Infrastruktura drogowa

► Prefabrykaty

► Rury

► System drenarski

► Separatory

► ROZWIĄZANIA INŻYNIERYJNE

► Akcesoria

► Wiercenie w betonie

Oceń na w Google

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 POZBET Poznań | All rights reserved.