ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań • Otwarte pon-pt 7:00-15:30

STREFA WIEDZY

Co to jest znak graniczny? Samodzielny montaż?

17/08/2023

Znak graniczny jest to trwały element – znak wykonany zwykle z betonu bądź granitu umieszczony w miejscu granicznym działki lub jako stały element terenu umieszczony w tym samym miejscu.

Z czego wykonuje się słupki graniczne?

Najczęściej używanym oznaczeniem granicznym są tzw. betonowe kamienie graniczne, czyli słupki geodezyjne. Kamienie graniczne mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego. Oprócz słupków betonowych, zwłaszcza na utwardzonych powierzchniach, stosuje się także żelazne pręty i rury, bolce, a nawet krzyże wbite w nawierzchnię.

Do trwałych elementów terenu, które mogą się znajdować w punkcie granicznym, należą przede wszystkim narożniki budynków, słupki ogrodzeniowe, narożniki podmurówki, słupy i podobne. Zazwyczaj sytuacja ta występuje w granicach ustalanych w wiele lat temu, gdzie dokonywano tego na podstawie stałych obiektów, które oddzielały dwie sąsiednie działki. Takie podejście stosuje się również dzisiaj, gdy granice są nieuregulowane i są regulowane poprzez tzw. spokojny stan użytkowania.

Czy samodzielnie można umieścić znaki graniczne?

Nie można – jest to wyłącznie w kwestii uprawnionego geodety. Kamienie, tak samo jak granice, są określane w odniesieniu do geodezyjnego układu współrzędnych, z dokładnością do centymetrów. Niemożliwe jest dokładne umieszczenie ich “na oko” we właściwym miejscu.

Kary przewidywane przez obowiązujące przepisy związane z uszkodzeniem/usunięciem znaku granicznego

Zgodnie z przepisami, w tym także ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, kto wbrew tym regulacjom niszczy, uszkadza lub przemieszcza znaki geodezyjne oraz nie informuje właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu tych znaków, podlega karze grzywny. Wspomniana ustawa określa, że osoba będąca właścicielem lub władającą nieruchomością, na której umieszczone są znaki geodezyjne, w tym także graniczne, ma obowiązek:

  • nie podejmować działań, które mogą prowadzić do zniszczenia, uszkodzenia lub przemieszczenia tych znaków;
  • niezwłocznie powiadomić właściwego starostę o zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu lub jakiejkolwiek sytuacji zagrażającej życiu lub mieniu.

Ponadto, zgodnie z postanowieniami kodeksu karnego, osoba, która celowo niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub fałszywie prezentuje znaki graniczne, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności nawet na okres do 2 lat. Fakt usunięcia trwałych znaków granicznych jest zatem uznawany za czyn przestępny.

Zobacz produkty

więcej aktualności

Nowoczesne systemy studni DIAMIR – dostępne w hurtowni budowlanej w Poznaniu

Nowoczesne systemy studni DIAMIR – dostępne w hurtowni budowlanej w Poznaniu

Studnie DIAMIR są wytwarzane z odpornego i wytrzymałego polipropylenu (PP) za pomocą metody precyzyjnego wtrysku do formy. Dzięki temu procesowi studnie są nie tylko wykonane niezwykle precyzyjnie, ale także zagwarantowana jest powtarzalność produkcji, co ma ogromne znaczenie dla jakości produktów.

Czyszczenie separatorów substancji ropopochodnych

Czyszczenie separatorów substancji ropopochodnych

Aby separator działał skutecznie i na jego wylocie wypływała woda faktycznie oczyszczona wymagana jest nie tylko prawidłowy montaż, ale również regularna konserwacja. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

}

Pon - Pt w godz. 7:00 - 15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

biuro@przybyszewscy.com.pl

5,0 24 reviews

oferta

► Prefabrykaty betonowe

► Szamba betonowe

► Kanalizacje tworzywowe

► Separatory

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 POZBET Poznań | All rights reserved.