STREFA WIEDZY

Drenaż – rodzaje rur i zastosowanie

27/11/2023

Odprowadzenie wody gromadzącej się w glebie ma strategiczne znaczenie, ponieważ nadmiar wilgoci może nie tylko zalewać piwnice i niskie kondygnacje budynków, ale także podmywać fundamenty i powodować osuwanie się dróg i chodników.

W celu zapewnienia optymalnego gospodarowania wodą i jej efektywnego odprowadzania i rozsączania stosuje się instalacje drenażowe. Właściwie dobrane rury drenarskie pozwalają na efektywne odwadnianie gleby. Ukryty w ziemi system eliminujący nadmiar wilgoci jest niezwykle istotny zwłaszcza w sytuacjach, gdy buduje się dom na terenie o nachyleniu lub glebie z nieprzepuszczalną warstwą iłów i gliny. Komponenty kompletnego zestawu do odwadniania są dostępne w naszej ofercie więc jeśli zastanawiasz się skąd zamówić drenaż to dobrze trafiłeś. W tym momencie przejdźmy do meritum i powiedzmy jak dobrać rurę, jak ją zastosować oraz które akcesoria i elementy pozwolą zbudować skuteczny drenaż na Twojej działce, przy domu bądź firmie.

Rura drenarska – zastosowanie

Rura odprowadzająca wodę stosowana jest między innymi do drenowania budynków mieszkalnych, gospodarczych, a także obszarów rolnych, uprawnych, działek budowlanych, parkingów, terenów zielonych z wód gruntowych i opadowych. Zastosowanie systemów drenażowych jest niezbędne w celu ochrony struktur architektonicznych przed skutkami nadmiernego nagromadzenia wody. Oferowana w naszej ofercie rura drenażowa może skutecznie odprowadzać wodę z obszaru wokół mieszkań, obiektów użyteczności publicznej, pól, łąk, a także lotnisk, torów kolejowych, parkingów i terenów przemysłowych.

Drenaż infiltracyjny – inne zastosowanie drenażu

Rury drenażowe mogą pełnić także rolę elementu tzw. drenażu infiltracyjnego. Stanowią one instalację montowaną w bliskim sąsiedztwie przydomowych oczyszczalni ścieków. Dzięki perforacjom w rurach drenażowych, woda działa jak filtr, umożliwiając wstępne oczyszczenie cieczy.

Drenaż zapobiegający nadmiarowi wody i wilgoci

Rury drenażowe są skutecznym rozwiązaniem w zapobieganiu nadmiernemu gromadzeniu się wody i wilgoci w różnych rodzajach infrastruktury lądowej i wodnej. Oferowane przez nas rury do drenażu to sprawdzony produkt, wykorzystywany przy różnorodnych inwestycjach, zarówno komercyjnych, publicznych, jak i prywatnych. Rury drenarskie w oplocie doskonale sprawdzą się jako element systemu drenażu opaskowego, który chroni budynki przed nadmierną wilgocią, zapobiegając zalaniu piwnic, garaży i przedostawaniu się wilgoci do ścian. Rury drenażowe mogą być również wykorzystane przy budowie placów zabaw, parkingów, terenów rekreacyjnych, tuneli, obszarów zielonych i wielu innych.

Jak widać z powyższego rury drenarskie są przydatne w naprawdę szerokiej gamie zastosowań. Należy na etapie planowania i projektowania budynków bądź innych elementów infrastruktury przewidzieć również konieczność zainstalowania drenażu. Skutki zaniedbań w tym zakresie mają poważne konsekwencje wśród których grzyb na ścianach i stęchlizna, chociaż uciążliwe i trudne w wyeliminowania wcale nie są najpoważniejsze!

Rura drenarska – rodzaje

W naszym asortymencie dostępne są różnorodne typy rur drenażowych. W hurtowni Pozbet Poznań oferujemy także różnego rodzaju kształtki, w tym kolanka, które umożliwiają właściwe rozmieszczenie całej instalacji odprowadzającej wodę. System odwodnieniowy składa się z precyzyjnie ułożonych rur i kształtek, przypominających te, które są częścią infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W naszej ofercie znajdziesz między innymi:

  • Dołączniki (typu bose lub kielichowe) – służące do podłączania np. nowych sieci drenarskich do istniejących instalacji.
  • Złączki i mufy – wykorzystywane do łączenia ze sobą dwóch rur drenażowych.
  • Zaślepki – pełniące funkcję zabezpieczenia końcówki rury drenażowej, będące elementem końcowym instalacji.
  • Trójniki – używane do krzyżowania rur drenażowych i tworzenia węzłów sieci.
  • Kolanka – umożliwiające prowadzenie instalacji drenażowej pod kątem 90 stopni.

Oferowane przez nas rury drenażowe i elementy instalacyjne posiadają standaryzowane średnice. W przypadku sieci o dużej wydajności najczęściej stosuje się rozwiązania o rozmiarach 100 mm, 125 mm, 160 mm, 200 mm.

Jeśli ilość odprowadzanej wody nie jest znaczna, możliwe jest zastosowanie elementów o średnicy 80, a nawet 50 mm. Ważne! Dobór średnicy instalacji powinien być dokładnie przemyślany na podstawie przeprowadzonych obliczeń!

Rury drenarskie – jak powstają i z czego się je produkuje

Rury drenażowe są produkowane za pomocą metody wytłaczania z najwyższej jakości polichlorku winylu, z dodatkiem technologicznymi, stabilizatorami i barwnikami (standardowy kolor – żółty). W ramach oferty drenażowej proponujemy rury o średnicach od 50 do 200 mm, dostępne zarówno w wersji bez otuliny, jak i z otuliną – inaczej płaszczem bądź oplotem. Rura falista drenarska jest perforowana, posiada profilowaną powierzchnię wewnętrzną i zewnętrzną (Typ R-1 zgodnie z DIN 4262-1) oraz średnicę 80 mm. Rura ta jest produkowana z nieplastyfikowanego polichlorku winylu (PVC-U).

Każda kształtka, którą oferujemy, wykonana jest z wytrzymałego tworzywa, takiego jak PVC lub HDPE. W przypadku PVC mamy do czynienia z polichlorkiem winylu, znanym tworzywem. Z kolei HDPE, czyli polietylen o wysokiej gęstości, charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Elementy drenażowe z tworzyw sztucznych są łatwe w montażu i jednocześnie zapewniają wysoką wydajność. Ponadto są odporne na biodegradację i zdolne do wytrzymania znacznych obciążeń.

Gdzie kupić rury drenarskie?

Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące wyboru właściwego systemu drenażowego, szukasz rozwiązań efektywnych, ale jednocześnie ekonomicznych z najlepszym stosunkiem cena – jakość to najlepiej zwróć się do naszych specjalistów. Firma Pozbet to zaufany partner budowlany w obszarze instalacji sanitarnych i systemów wodno-kanalizacyjnych. Dołącz do grona tysięcy zadowolonych Klientów, którzy już od 1978 roku korzystają z usług naszego przedsiębiorstwa!

więcej aktualności

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Jeżeli poszukują Państwo dostawcy kręgów betonowych dopasowanych do danego projektu – wg zdefinowanej specyfikacji, wymiarów, charakterystyki, klasy betonu bądź też o mniejszych czy większych wywierconych otworach w wyznaczonych przez zamawiającemu miejscach zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

więcej aktualności

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Jeżeli poszukują Państwo dostawcy kręgów betonowych dopasowanych do danego projektu – wg zdefinowanej specyfikacji, wymiarów, charakterystyki, klasy betonu bądź też o mniejszych czy większych wywierconych otworach w wyznaczonych przez zamawiającemu miejscach zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

}

Pon - Pt w godz. 7:00 - 15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

biuro@przybyszewscy.com.pl

5,0 21 reviews

oferta

► Studnie betonowe

► Studnie PVC

► SZAMBA I ZBIORNIKI

► Prefabrykaty betonowe

► Infrastruktura drogowa

► Prefabrykaty

► Rury

► System drenarski

► Separatory

► ROZWIĄZANIA INŻYNIERYJNE

► Akcesoria

► Wiercenie w betonie

Oceń na w Google

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 POZBET Poznań | All rights reserved.