STREFA WIEDZY

Żeliwne wpusty uliczne – jak dobrać kratę drogową?

15/02/2024

Wpusty uliczne będące tematem tego artykułu to żeliwne konstrukcje stanowiące element infrastruktury drogowej. Umożliwiają one swobodny przepływ mas wody do systemów kanalizacyjnych lub innych instalacji odwodnieniowych.

Wybierając wpust uliczny należy wziąć pod uwagę jest zastosowanie i planowane maksymalne obciążenie. Nie każdy wpust może zostać poddawany dużemu naciskowi kół aut ciężarowych czy autobusów  – w szczególności tych elektrycznych, które ważą znacznie więcej i mogą poruszać się wyłącznie po drogach do tego dostosowanych.

Zazwyczaj w sprzedaży spotkać możemy wpusty drogowe o klasie D400 – dedykowane do przeznaczenia na jezdnie dróg – wytrzymujące ciężar większości pojazdów, ale stosowane nierzadko również w ciągach pieszo-jezdnych, na utwardzonych poboczach czy parkingach.

Bardzo ważne jest by krata kanalizacyjna była oparta na dużych punktach podparcia i lepiej żeby było ich więcej niż 4. Jest to bardzo ważne ponieważ zapobiega tzw. „klawiszowaniu”, czyli stukowi kół po nich przejeżdżających.

Wpusty uliczne zwykle nie są malowane dlatego ich powierzchnia pokrywa się rdzawym nalotem. Nie jest to jednak w żadnej mierze wada, tlenek żelaza powstaje pod wpływem wilgoci w powietrzy i może stanowić skuteczną ochronę przed destrukcyjnym wpływem korozji wgłębnej i powstawaniu perforacji.

Żeliwne wpusty uliczne odporne są na warunki atmosferyczne, wpływ substancji chemicznych oraz standardowe uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednie zaprojektowanie i precyzyjne wykonanie ułatwiają montaż oraz umożliwiają długoletnią eksploatację.

Omawiane w tym artykule wpusty uliczne to odrębny produkt o tej samej nazwie, który opisaliśmy w innym wpisie na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące wpustów ulicznych zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Jesteśmy dystrybutorem systemów kanalizacyjnych, prefabrykatów betonowych i infrastruktury drogowej od kilkudziesięciu lat, co stanowi najlepszą gwarancję naszego doświadczenia, wiedzy i dobrej oferty.

więcej aktualności

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Wiercenie i kucie w kręgach betonowych – na zamówienie w Poznaniu

Jeżeli poszukują Państwo dostawcy kręgów betonowych dopasowanych do danego projektu – wg zdefinowanej specyfikacji, wymiarów, charakterystyki, klasy betonu bądź też o mniejszych czy większych wywierconych otworach w wyznaczonych przez zamawiającemu miejscach zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

ul. Obornicka 350A, 60-689 Poznań

}

Pon - Pt w godz. 7:00 - 15:30

GRUPA PRZYBYSZEWSCY Sp. z o.o.

KRS: 0000829890 | NIP: 9721306774

PKO BP S.A. 69 1020 4027 0000 1602 1748 1592

+48 61 825 35 25

+48 661 22 33 20

biuro@przybyszewscy.com.pl

5,0 21 reviews

oferta

► Studnie betonowe

► Studnie PVC

► SZAMBA I ZBIORNIKI

► Prefabrykaty betonowe

► Infrastruktura drogowa

► Prefabrykaty

► Rury

► System drenarski

► Separatory

► ROZWIĄZANIA INŻYNIERYJNE

► Akcesoria

► Wiercenie w betonie

Polityka prywatności

Sprawdź również:

napisz do nas

Copyright © 2023 POZBET Poznań | All rights reserved.